Rokovanie s predstaviteľmi reprezentácií pôsobiacich vo vysokom školstve

Dňa 27. mája 2020 sa uskutočnilo rokovanie vedenia Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV) s predstaviteľmi reprezentácií pôsobiacich vo vysokom školstve.

Za jednotlivé reprezentácie sa zúčastnili:  prezident Slovenskej rektorskej konferencie prof. Ing. Rudolf Kropil, CSc., predseda Rady vysokých škôl SR doc. RNDr. Martin Putala, PhD. spolu s podpredsedami PhDr. Anna Čekanová, PhD., Ing. arch. Pavel Nahálka, PhD., predseda Študentskej rady vysokých škôl SR Bc. Filip Šuran a podpredseda Bc. Anton Cvik,  predsedníčka Klubu dekanov fakúlt SR doc. RNDr. Jarmila Kmeťová, PhD., predsedníčka Asociácie doktorandov Slovenska Mgr. Katarína Rentková, PhD. a zástupca Slovenskej akadémie vied Ing. Peter Magdolen.

Boli prerokované požiadavky z Deklarácie 2020 s dôrazom na

• zachovanie rozvoja vysokých škôl aj v súčasnej ekonomickej situácii, tak aby sme sa priblížili k podmienkam krajín OECD,
  • zabezpečenie pozitívnej propagácie vysokých škôl s cieľom ďalšieho skvalitňovania,
  • požiadavku predstaviteľom štátu, aby hodnotili vysoké školy podľa relevantných výsledkov,
  • predstavenie jasnej vednej a výskumnej politiky zo strany štátu,
  • navýšenie finančných prostriedkov na vedu a výskum vrátane optimalizácie financovania,
  • prispôsobenie financovania vysokých škôl podľa hlavného a rozhodujúceho kritéria, ktorým je kvalita vzdelávania, vedy a výskumu na vysokých školách,
  • podporu bezplatného ďalšieho vzdelávania pedagogických a odborných zamestnancov vysokými školami s cieľom zohľadnenia ich výkonu v rozpočte vysokých škôl
  • tvorbu novej vysokoškolskej legislatívy,
  • podporu navýšenia financovania post doktorandov, mladých vedeckých pracovníkov a začínajúcich vysokoškolských učiteľov,
  • výrazné zvýšenie platov zamestnancov vysokých škôl a priamo riadených organizácií.

V ďalšej časti boli prerokované opatrenia vyplývajúce z nariadenia hlavného hygienika a ministra školstva k zabezpečeniu prevádzky univerzít, univerzitných zariadení, hlavne študentských jedálni a študentských internátov, ako aj ostatných zariadení v pôsobnosti vysokých škôl. Predseda združenia VŠaPRO doc. Ing. Miroslav Habán, PhD. oboznámil účastníkov rokovania s prieskumom realizovaným na 17 verejných vysokých školách a 8 priamo riadených organizáciách. Prieskum bol zameraný na dopad pandémie spôsobenej COVID-19, hlavne na oblasti pracovných podmienok a odmeňovania zamestnancov, poskytnutia ochranných rúšok a dezinfekcie zamestnancom, zabezpečenia stravovania pre zamestnancov, prevádzku  študentských jedálni a študentských domovov, realizáciu štátnych záverečných skúšok. Z prieskumu vyplýva:

• rôznorodosť fungovania univerzít v súvislosti s pandémiou COVID-19,
  • potreba výrazného posilnenia infraštruktúry na vysokých školách (PC technika, technológie pre učiteľov vysokých škôl pre zlepšenie online vzdelávania a vyučovania),
  • výrazný výpadok finančných príjmov v študentských jedálňach, študentských domovoch a účelových univerzitných zariadeniach, čoho dôsledkom bolo skrátenie príjmu vybraných skupín zamestnancov týchto zariadení na 80%.

Ďalšou časťou rokovania bola otázka schválených dotácií pre jednotlivé univerzity podľa Rozpisu dotácií zo štátneho rozpočtu verejným vysokým školám na rok 2020 vyplývajúcich z financovania verejných vysokých škôl prostredníctvom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky na základe zákona č. 131/2002 Z. z. o vysokých školách. Univerzity majú problém s časťou financovania z dôvodu výpadku príjmov z hospodárskej a podnikateľskej činnosti.

Žiadame ministra školstva o riešenie:

• pozitívnej propagácie vysokých škôl s cieľom jeho ďalšieho skvalitňovania,
  • výrazného zvýšenia finančných zdrojov účelovo viazaných na vedu a výskum,
  • zvýšenia finančných prostriedkov na posilnenie infraštruktúry pre zlepšenie online vzdelávania a vyučovania,
  • odmeňovania všetkých zamestnancov vysokých škôl a priamo riadených organizácií,
  • dofinancovania prepadu príjmov z podnikateľskej činnosti vysokých škôl, nevyhnutnej pre dofinancovanie hlavnej činnosti vysokých škôl z prostriedkov určených na oživenie ekonomiky,
  • započítania pedagogického výkonu vysokých škôl do ich rozpočtov pri bezplatnom poskytnutí rozširujúceho a doplňujúceho pedagogického štúdia pre učiteľov základných a stredných škôl,
  • zmeny legislatívy súvisiacej s vysokými školami a priamo riadenými organizáciami.

Účastníci:

Slovenská rektorská konferencia

prof. Ing. Rudolf Kropil, PhD.

Rada vysokých škôl SR

doc. RNDr. Martin Putala, PhD., predseda