KOZ SR informovala Európsku komisiu o porušovaní sociálneho dialógu na Slovensku

Vážená pani predsedníčka, vážený pán predseda,

Vláda SR na svojom poslednom rokovaní prijala novelu Zákonníka práce a zákona o trojstranných konzultáciách na celoštátnej úrovni, ktorými sa zásadným spôsobom zhoršilo postavenie odborov na Slovensku.

Prezident KOZ SR Marián Magdoško zaslal oficiálny list eurokomisárovi pre pracovné miesta a sociálne práva Nicolasovi Schmitovi, aby ho informoval o aktuálnej situácii na Slovensku a nerešpektovaní hodnôt sociálneho dialógu, ktoré sú aj hodnotami spájajúcimi a tvoriacimi Európsku úniu.

„Z nášho pohľadu ide o flagrantné porušenie zákona a pokračovanie diktátu zo strany ministra práce, ktoré Konfederácia odborových zväzov SR nemôže tolerovať. Preto KOZ SR podala podnet na Generálnu prokuratúru SR, aby tá preskúmala doterajší postup ministra práce. Sme presvedčení, že minister práce svojim konaním opakovane porušuje zákony a platné pravidlá,“ uviedol v liste prezident KOZ SR.

Zaslaný list nájdete tu:  20201104_Breach of social dialogue in Slovakia.