Aktualizácia – EOK – Smernica o primeranej minimálnej mzde v EÚ

Milé kolegyne a kolegovia,

tento týždeň boli vymenovaní spoluspravodajcovia Európskeho parlamentu pre smernicu o primeranej minimálnej mzde v EÚ.

Sú nimi Agnes Jongerius, koordinátorka skupiny S&D vo Výbore pre zamestnanosť a sociálne veci (z Holandska), a Dennis Radtke, koordinátor skupiny PPE (Nemecko).

Chceli by sme Vám dať do pozornosti tiež webinár pre odborové zväzy organizovaný EOK „Prečo by smernica o primeraných minimálnych mzdách mala zabezpečiť, aby členské štáty zvýšili svoje zákonné minimálne mzdy a zastavili znižovanie miezd“, ktorý sa uskutoční v utorok 2. marca od 15.00 do 17.00 hod.

Tlmočenie bude zabezpečené v anglickom a francúzskom jazyku.

Počas webináru EOK predstaví príklady:

• úrovne zákonných minimálnych miezd v rôznych členských štátoch a ako nezabezpečujú dôstojnú životnú úroveň;
  • dôsledky výnimiek zo zákonnej ochrany minimálnych miezd a minimálnych sadzieb pre pracovníkov;
  • podvody, ktoré zavádzajú niektorí zamestnávatelia, aby zabránili vyplácaniu spravodlivej minimálnej mzdy pracovníkom;
  • potreba zlepšiť presadzovanie práva a ukončiť krádeže miezd.

Ak mate záujem môžete sa registrovať TU. https://www.etuc.org/en/civicrm/event/info?reset=1&id=682

Na záver sme pre Vás pripravili EOK/KOZ SR brožúrku: 20210217_EOK volá po vylepšení smernice pre dosiahnutie spravodlivých minimálnych miezd a kolektívneho vyjednávania.